EFT je jednoduchá metóda, ktorej mechanickú časť sa každý z nás, dokonca aj malé deti, dokáže naučiť v priebehu niekoľkých minút a môžeme ju používať naozaj na každý problém v našom živote.  Na to, aby nám dobre fungovala, potrebujeme byť trpezliví, vytrvalí a neustále skúšať a testovať, čo nám funguje najlepšie.

Pre tých, čo nevedia, čo to vlastne EFT je a o čo pri ťukaní ide, je k dispozícii minipríručka EFT – Zdravie na končekoch prstov zdarma na stiahnutie TU. Odporúčam stiahnuť a preštudovať pred čítaním tohoto článku, aby vám to dávalo zmysel. Alebo sa rovno pustite do online kurzu EFT prakticky. 😉

Zhrnula som pre vás 5 najzásadnejších chýb, ktoré robíme pri ťukaní a verím, že prečítanie článku vám pomôže pracovať s EFT čo najefektívnejšie.

ako sa ich vyvarovať

5 najväčších chýb, ktoré ľudia robia pri EFT (ťukaní)

Chyba č. 1

Neťukáte!!! EFT vôbec nepoužívate!

Jasné, ak ste o EFT ešte nikdy nepočuli, tak ste ho nemohli používať. Ale ak viete, čo to EFT je a viete aj to, ako na to a napriek tomu ho nepoužívate………to je CHYBA! Asi najčastejším dôvodom, prečo väčšina z nás EFT nepoužíva, napriek tomu, že ho pozná, je to, že naň zabúda. Jednoducho nám ani nenapadne, že ten stuhnutý krk z nesprávnej polohy pri spánku, si môžeme odťukať – efektívne a rýchlo. Alebo nervy pred skúškou, alebo…..doplňte si čokoľvek, čo vám behom dňa spôsobilo nepríjemné pocity, či bolesti.

Takže tip odo mňa – POUŽÍVAJTE EFT!

Chyba č.2

Nie ste dostatočne konkrétni

Aj všeobecné ťukanie môže byť veľmi nápomocné a môžete sa po ňom cítiť lepšie, ale až keď problém čo najviac špecifikujeme, môžeme ho spracovať do hĺbky. Všeobecným pomenovaním problému môže byť napríklad: som nahnevaný……..som nervózny…….nie som šťastný……..bolí ma hlava…..atď.

Ako pri ťukaní viac špecifikovať a konkretizovať som písala v tomto článku.

Chyba č.3

Nespracujete všetky aspekty problému

Aspekty problému sú konkrétne špecifické časti problému. Táto téma je pre vás podrobnejšie popísaná v online kurze, kde vás krok za krokom prevediem všetkým, na čo sa treba pri ťukaní pozrieť a zamerať. Zatiaľ si ale uveďme príklad. Vyššie som pomenovala všeobecnú charakteristiku problému: „som nahnevaný“. Od tohto všeobecného vyhlásenia prejdeme ku konkrétnym aspektom.  Napr.:

„Som nahnevaný, lebo mi šéf nedal dovolenku.“

„Som nahnevaný, lebo mi ju sľúbil a pár dní pred dovolenkou mi povedal nie.“

„Neviem, čo mám robiť, lebo som s tým už rátal a zaplatil som si zájazd.“ (obavy z budúcnosti)

„Cítim v hrdle guču od zlosti na šéfa.“ (fyzický prejav)

„Už mám dosť ľudí, ktorí mi niečo sľúbia a nesplnia. Presne ako môj otec.“ (minulé skúsenosti – tie by potrebovali ešte konkrétne pomenovať a spracovať)

„Vždy mi všetci klamú.“ (minulé skúsenosti, silné generalizovanie – takisto treba konkrétne pomenovať a spracovať)

A takto by sme mohli pokračovať až dovtedy, kým by to už pre nás nebol žiadny problém. Vyzerá to ako veľmi náročná práca, ale verte mi, že keď aj začnete všeobecným problémom a pôjdete zo začiatku po povrchu a postupne sa prepracujete jednotlivými aspektmi, môžete si vyriešiť problémy na viacerých „frontoch.“ Začnete napr. so šéfom a skončíte u svojho otca a tým v sebe uvoľníte a spracujete dlho potlačované emócie, vyliečite vzťahový problém s otcom a budete mať lepší a pohodovejší vzťah so šéfom.

Venujte tomu čas, vytrvalosť a trpezlivosť, aby ste váš problém spracovali dôsledne. Môže to mať  na váš život naozaj trvácne a hlboké účinky.

A to nás privádza k ďalšej chybe.

Chyba č. 4

Neťukáte dostatočne dlho!

Túto chybu robí väčšina ľudí. Preto stále zdôrazňujem, že to chce vytrvalosť a trpezlivosť. Áno, existujú tzv. minútové zázraky, kde sa skvelý výsledok dostaví už po niekoľkých minútach ťukania. Ale nie je to pravidlo. A tie skvelé výsledky môžete dosiahnuť aj vy, len to môže trvať dlhšie.

Niektorí hovoria: „Áno, skúsil/a som to, ale nefunguje to. Je to hlúposť.“ A keď sa spýtam ako dlho ťukali, odpoveď je „pár minút,“ prípadne „niekoľko koliečok.“ Ale to je málo. Nemusíte s EFT stráviť hodiny denne, ale ak naozaj chcete svoj problém posunúť niekam inam, venujte tomu aspoň 15-20 minút denne. A bez vyrušovania. Nastavte si časovač a kým nezazvoní, plne sa venujte len svojmu problému a ťukaniu. Nenechajte sa stanovený čas ničím a nikým vyrušovať, sústreďte sa len na seba.

Verte, stojí to za to.

Chyba č.5

Neznačíte si, na čom pracujete!

Pri práci si robte poznámky, ľahšie sa potom budete orientovať a na nič nezabudnete.

Keďže pracujete sami, pri spracovávaní vášho problému vám môže veľmi pomôcť, keď máte po ruke pero a papier, aby ste si aspoň heslovito zaznačili, na čom chcete pracovať, ako sa pri kontrole hýbe problém na stupnici od 0 do 10, prípadne ďalšie veci, ktoré vyplávajú pri práci na povrch.  Je bežné, že začnete nejakým konkrétnym problém a zrazu si v súvislosti s tým spomeniete na niečo iné. Zaznačiť! Buď to spracujete hneď a potom sa vrátite k tomu, čo ste si napísali predtým, alebo spracujete prvé napísané a súvisiacu spomienku si necháte na neskôr. Keby ste si ju však nenapísali, veľmi ľahko by sa mohlo stať, že zabudnete.

Tak isto je to praktické vtedy, ak máte len obmedzený čas na ťukanie a máte všetko presne poznačené a môžete sa k tomu vrátiť neskôr.

Taaaak a toto bolo 5 najväčších chýb, ktoré ľudia robia pri EFT (ťukaní). A na záver krátke zhrnutie:

Chyba č. 1 Neťukáte!!! EFT vôbec nepoužívate!

Chyba č. 2 Nie ste dostatočne konkrétni

Chyba č.3 Nespracujete všetky aspekty problému

Chyba č.4 Neťukáte dostatočne dlho!

Chyba č.5 Neznačíte si, na čom pracujete!

A ak vám nepomôže, keď napravíte vyššie spomenuté, alebo máte pocit, že je toho na vás priveľa a potrebujete pomôcť, dohodnite si so mnou konzultáciu.

Poteší ma, ak mi dole ↓↓↓↓↓ v komentároch ↓↓↓↓↓ napíšete, či vám tento článok pomohol a podelíte sa o vaše skúsenosti s EFT.

 Na mesiac august som pre vás pripravila sériu 4 kvantových večerov, ktoré verím, že by vás mohli zaujímať. Nakuknite. 😉

Pin It on Pinterest