To, čo sme prežili v detstve, má pre náš život veľkú dôležitosť. Na nevedomej úrovni to často ovplyvňuje rôzne životné oblasti a každodenný život.
Ak sme prežili nejaké traumy, či už väčšie alebo menšie, je dôležité ich spracovať a prepustiť. A tým sa môže veľa zmeniť.

Pozrime sa bližšie na základné vzťahy a to konkrétne na vzťah s mamou a otcom.

Väčšina našich terajších problémov – či už sú to problémy emočné, zdravotné, vzťahové, jednoducho všetky, ktoré zažívame – má základ v niektorom zo základných vzťahov. Sú to vzťahy, týkajúce sa všetkých dôležitých osôb nášho života. Tieto vzťahy vznikali priebežne počas nášho života od počatia až doteraz.

My sa dnes zameriame na 2 najdôležitejších ľudí v našom živote, ktorí nás formovali medzi prvými. Sú nimi naši rodičia – mama a otec. Nasledujúce cvičenie s EFT ťukaním môžete robiť aj v prípade, že Vaši rodičia už nežijú, pretože to, čo ste s nimi zažili, Vás ovplyvňuje dodnes. Aj keď si to možno neuvedomujete.

A dôvod prečo sa pozrieme práve na tieto vzťahy je jasný – všetci totiž žijeme dôsledky minulých príčin, tzn. že cez najrôznejšie vzťahy a situácie v súčasnosti, nám život ukazuje bloky a presvedčenia, ktoré sme si v sebe nazbierali v minulosti.

Vyskúšajte praktické cvičenie, ako sa môžete zbaviť pút minulosti

Putá minulosti nás často ťahajú dolu

Zväzuje Vás minulosť? Ovplyvňuje Váš súčasný život? Vyskúšajte praktické cvičenie ako sa zbaviť pút minulosti

Čo k tomuto cvičeniu potrebujete:

– pero – papier/zošit – aspoň 15 minút Vášho času a zaistite si kľud (vypnite si zvonenia na telefóne a poproste členov Vašej domácnosti, aby Vás stanovený čas nevyrušovali) – a samozrejme je dobré, keď ovládate základy EFT, ktoré použijeme na spracovanie všetkého, čo potrebuje byť spracované

Najskôr si prečítajte inštrukcie a až potom pristúpte k samotnému cvičeniu.

Začnite hlbokým nádychom a výdychom. Zavrite si na chvíľu oči a predstavte si svoju mamu alebo otca (vyberte si jedného z nich) ako vstupuje do miestnosti, v ktorej sa práve nachádzate.
Vnímajte ten pocit, ktorý cítite, keď vôjdu do miestnosti. Je to radosť? Láska? (Ak sú to prvé dve menované, je to super a nemusíte pokračovať 😉 ). Alebo ste smutní, či nahnevaní? Sklamaní?
Aké obrazy, či spomienky Vám prichádzajú na myseľ, keď sa nachádzajú vo Vašej prítomnosti?
Chvíľu len seďte a precíťte to a potom si všetko, čo by ste opísali ako nepríjemné, zapíšte, aby ste to neskôr mohli s EFT odťukať.

To, čo tu hľadáme, je Vaša emočná odozva na rodičov a to, aké spomienky vynáša na povrch. Môžete si napríklad povedať: “Keď do miestnosti vstúpila moja mama, hneď som cítila tú nespravodlivosť a smútok, pretože som pre ňu nebola nikdy dosť dobrá. Vždy uprednostňovala moju sestru,” alebo “Hnevám sa na otca, pretože na mňa v detstve nemal nikdy čas a vlastne to trvá doteraz.” Môže to byť čokoľvek iné, čo sa Vám objaví v mysli.

Túto prvotnú reakciu si zvoľte ako cieľ EFT ťukania, identifikujte, kde v tele ju cítite a ohodnoťte ju na stupnici od 0 do 10 a odťukajte.

Scenár k ťukaniu

Ponúkam Vám krátky scenár k ťukaniu. Sú v ňom ale použité všeobecné fráze, Vy si ich upravte podľa seba a použite pritom vlastný jazyk. Namiesto “tento pocit” použite pomenovanie skutočného pocitu, ktorý cítite (napr. tento hnev, táto bolesť, tento smútok, atď.). V scenári používam ženský rod, ale muži si ho samozrejme môžu prispôsobiť podľa seba.

3x Karate bod: Napriek tomu, že mám “tento pocit” voči mojej mame/môjmu otcovi, mám sa rada a hlboko a úprimne sa prijímam a prijímam aj svoje pocity. Napriek tomu, že mám “tento pocit” hlboko uložený v tele, mám sa rada a prijímam sa.

začiatok obočia: tento pocit…
vedľa oka: táto spomienka/tieto spomienky…
pod okom: keď vidím svoju mamu/svojho otca….
pod nosom: cítim “pocit” v mojom tele (konkretizujte kde)
brada: je to pre mňa ťažké nechať to ísť…
kľúčna kosť: držím to v sebe už tak dlho…
pod pazuchou: a nechcem to nechať ísť….
vrch hlavy: tento pocit…

začiatok obočia: už je so mnou tak dlho…
pod okom: cítim ho v tele…
pod nosom: už tak dlho je mojou súčasťou…
brada: a ja ho chcem uvoľniť a nechať ísť…
kľúčna kosť: ale jednoducho nemôžem…
pod pazuchou: čo keby som ho ale uvoľnila? čo keby som ho pustila?
vrch hlavy: tento pocit…

začiatok obočia: je čas nechať ho ísť…
vedľa oka: ďakujem mu…
pod okom:  už ho nepotrebujem…
pod nosom: som pripravená nechať ten pocit ísť…
brada: je pre mňa bezpečné zbaviť sa toho pocitu…
kľúčna kosť: všetkých tých pocitov…
pod pazuchou: ktoré som doteraz zadržiavala v mojom tele…
vrch hlavy: prepúšťam ich práve teraz

…..hlboký nádych a výdych…..

Spravte niekoľko koliečok a zameriavajte sa stále na rodiča, ktorého ste si vybrali a na pocit, ktorý cítite, keď naňho myslíte.

Tento proces opakujte niekoľkokrát, s oboma rodičmi (pomaly postupne, nemusíte všetko zvládnuť za jeden deň), až kým nepocítite pokoj, keď sú vo Vašej prítomnosti.

Chce to len vytrvať

Vedzte, že na to pravdepodobne budete potrebovať viac ako 15 minút ťukania. Ak ste mali ťažké detstvo, môže to byť mnoho práce na odpustení a prepustení starých pocitov a krívd, ale každé jedno ťukanie, ktoré tomu budete venovať, je krokom k Vášmu uzdraveniu. Chce to len trpezlivosť a vytrvalosť.

Venujte sa tomuto cvičeniu každý deň počas najbližšieho týždňa – dvoch a budete sa cítiť po každom ťukaní lepšie.
Vzťahy s rodičmi sú pre nás veľmi dôležité a ich vyliečenie môže mať vplyv na mnohé oblasti nášho života.
Sledujte ako sa tieto oblasti menia súčasne s tým, ako pracujete na týchto vzťahoch. Možno zistíte, že ste viac trpezliví, možno viac pokojní, možno začnete cítiť väčšiu hojnosť vo Vašom živote, alebo sa upraví Vaše zdravie. Môže sa stať čokoľvek. Ale Vy musíte urobiť ten krok a pustiť sa do ťukania.

Nezabúdajte: Pri ťukaní prijímate plnú zodpovednosť sami za seba a svoj stav, pretože nie som pri Vás, aby som mohla zasiahnuť. Ak ste v detstve prežili veľké traumy ako napr. zneužívanie a i., neodporúčam, aby ste sa púšťali do tohto cvičenia sami, radšej vyhľadajte skúseného praktika EFT.

Verím, že Vám bude toto cvičenie prospešné. Budem rada, ak mi napíšete o svojich skúsenostiach s ním a o zmenách vo Vašom živote dole v komentároch. Ak chcete preniknúť do tajov EFT hlbšie, príďte na dvojdňový kurz EFT.

»» Zdieľajte tento článok aj pre vašich priateľov a známych, ktorých by mohol zaujať. ««

Na apríl mám pre vás pripravený JARNÝ DETOX so 4 kvantovými večermi, ktoré verím, že by vás mohli zaujímať. Nakuknite. 😉

Pin It on Pinterest