Fyziologický stres je príčinou väčšiny fyzických a psychických problémov. Tento stres máme zapísaný hlboko v bunke a stresový záznam sa aktivuje vždy keď sa dostaneme do rovnakej alebo podobnej situácie, ako keď si ho bunka zapísala.

Ak sa pravidelne a dlhodobo dostávame do stresových situácií, či už reálnych, alebo ich len ako stresové vnímame, pocítime negatívne dôsledky ako je napríklad tuhnutie svalstva, bolesti hlavy, únava a podráždenosť.

Dlhodobý stres bohužiaľ prispieva aj k vzniku niektorých vážnych chorôb ako je napr. cukrovka druhého typu, žalúdočné vredy, zvýšený tlak, zvýšené riziko astmy alebo srdečné choroby.

STRES, STRES, z každej strany STRES. 7 + 1 tip, ako si s ním poradiť

Cítite, že stres sa vám už vymyká z rúk? Ponúkam pár tipov ako ho zvládať

1. Hlboké dýchanie do brucha – nájdite si pokojné miesto, posaďte sa a pár krát sa zhlboka nadýchnite tak, aby sa vám nafúklo bruško a pomaly vydychujte nosom. Pri výdychu si môžete predstavovať ako stres a napätie pomaly opúšťajú vaše telo. Opakujte dovtedy, kým nepocítite uvoľnenie alebo aspoň 2 minúty.

2. Napíšte si zoznam vecí, za ktoré ste vďační (alebo jednoducho niekomu úprimne poďakujte za pomoc, kompliment či niečo iné). Vďačnosť, láska a súcit posilňujú parasympatický nervový systém, a tým sa fyzický stres znižuje.

3. Vykričte sa – silné emócie nepotláčajte, vybehnite niekam do prírody a skúste ich všetky vykričať. Ako náhradnú variantu môžete použiť vankúš a vykričať sa doňho.

4. Vypíšte sa – Jednoducho napíšte na papier všetko, čo Vás ťaží, tak ako vám to príde na myseľ. Potom ho môžete spáliť a popol spláchnuť do záchoda.

5. Vyrozprávajte sa – ak nemáte komu, môžete použiť aj nejakého plyšáka. Porozprávajte mu všetko, čo vás trápi tak, ako to cítite. Niekoľkokrát znásobíte efektivitu tohto cvičenia, ak pri rozprávaní použijete metódu EFT. Popri rozprávaní všetkého (či už kamarátovi, mame alebo plyšákovi), čo Vás trápi, ťukajte na koncové body meridiánových dráh.

6.Požiadajte o pomoc, ak je všetkého na vás priveľa … a prijímajte ju od druhých. Toto je pre mnohých z nás problém (priznávam, že ešte občas aj pre mňa), lebo sme na to neboli naučení. Učili nás, že všetko máme zvládnuť sami a nemáme ukazovať slabosť, ALE požiadať o pomoc nie je žiadna hanba. Ja sa na to teraz už pozerám práve ako na prejav sily a vôle, že naozaj chcem s niečím pohnúť a vyriešiť to.

STRES, STRES, z každej strany STRES. 7 + 1 tip, ako si s ním poradiť

prechádzka v prírode osvieži našu myseľ aj telo

7. Choďte sa prejsť – najlepšie každý deň minimálne na pol hodiny a niekam do prírody. Prechádzka zmierni stres, osvieži myseľ a uvoľní telo.

8. A bonusový tip, ktorý môžete  využiť niekoľko krát v roku, je séria 4 kvantových večerov, počas ktorých sa vždy venujeme konkrétnym životným oblastiam a zámerom.  O kvantových večeroch a možnosti prihlásiť sa vždy včas informujem prostredníctvom e-mailu a sociálnych sietí. 😉

Verím, že vám tieto tipy pomôžu vyrovnať sa so stresom a žiť pokojnejší život. Budem rada, ak sa so mnou v komentároch pod článkom podelíte o vaše tipy, ako pracujete so stresom.

Pokiaľ ste dlhodobo v strese a pomaly už strácate nádej na normálny pokojný život bez prehnanej záťaže, neviete si rady a hľadáte pomoc, tak neváhajte a dohodnite si konzultáciu.

 

Pin It on Pinterest